Polskie Radio 24

26.09.2018   Kulisy spraw – Afera SKOK Wołomin. „Sposób na słupy”

Gdzieś w tle za tą aferą funkcjonuje lobby prawnicze…

Gospodarzem audycji był Piotr Nisztor.

23.08.2018   audycja „Nisztor pyta”

Po ujawnieniu kredytobiorców SKOK Wołomin okazało się, że klientami w niewielkiej części są oficerowie Wojskowych Służb Informacyjnych, natomiast pojawia się szereg znanych nazwisk polityków, celebrytów, przedsiębiorców i osób powszechnie znanych.

Gościem Polskiego Radia 24 był dziennikarz Witold Gadowski oraz Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Św. Michała
Gospodarzem audycji był Piotr Nisztor.

część 1

część 2

 

16.05.2018  Kulisy spraw – SKOK Wołomin „W aferę uwikłane są wszystkie siły polityczne”

Kasa wyszła „spod oka” Komisji Nadzoru Finansowego (były przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak) i Kasy Krajowej SKOK (były prezes Grzegorz Bierecki) i tam ma trafić z powrotem…

Gdzie? Proszę sprawdzić np. aktualne miejsca pracy tych panów.

Jak podkreślił gość audycji, syndyk stara się zlikwidować ślady po aferze SKOK Wołomin. – Tak jak od początku syndyk zaczynał wnioskiem o zgodę na odstąpienie od sprzedaży w całości skoku Wołomin, tak ten wątek jest po trzech latach wciąż kontynuowany – zauważył gość.

Dodał, że „niebawem będzie głośno o tej aferze”. – Niedługo nastąpi przetarg i podejrzewam, że nie przystąpi do niego żaden bank, a to będzie świadczyło o tym, że w polskim nadzorze bankowym działa układ mafijny – oznajmił.

Jego zdaniem, „nie bez kozery SKOK Wołomin został wyceniony na wartość ujemną, by było to nieco mniej niż roszczenia deponentów”. – To mistrzostwo w wycenach – z 3 mld zrobić 72 mln. To sztuka niebagatelna – stwierdził. Dodał również, że jeśli przetarg nie dojdzie do skutku, to Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała ujawni do których polityków trafiały pieniądze.

Więcej w całej rozmowie. Gospodarzem audycji był Piotr Nisztor.

https://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/2122195,SKOK-Wolomin-W-afere-uwiklane-sa-wszystkie-sily-polityczne

 

04.04.2018  Kulisy spraw – Afera SKOK Wołomin. „Beneficjent pozostaje nieznany”

Gospodarzem programu był Piotr Nisztor.

https://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/2085077,Afera-SKOK-Wolomin-Beneficjent-pozostaje-nieznany

 

 

04.01.2018  Kulisy spraw – Afera SKOK Wołomin. „Operacja zabezpieczana wyżej” Kredytobiorcy SKOK Wołomin to nadzwyczajna kasta.

– Do kredytobiorców SKOK-u Wołomin nigdy nie przyjdzie komornik. To kredytobiorcy VIP, którzy wymykają się z bajki prokuratury, że za aferą stoi Piotr P. i podstawione przez niego słupy – tak o aferze mówił w audycji Kulisy przedstawiciel Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała.

Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Św. Michała zrzesza osoby poszkodowane w wyniku upadłości SKOK-u Wołomin. Według nich kredytobiorcy VIP „stanowią sól ziemi afery SKOK Wołomin”.

– Brakuje miliarda złotych, które nie zostaną nigdy spłacone. To nie tylko WSI stoi za przekrętem w SKOK-ach, jak ich mocodawcy chcieli pokazać. Pozostali kredytobiorcy brali kredyty od początku kas. To otoczenie ośmiornicy gospodarczej, która się wije wokół służb i stanowi drugi obieg życia gospodarczego. Ci ludzie są zaufani i dostawali 20 proc. z kredytów. Mieli gwarancję, że nikt się do nich nie zgłosi po spłatę. To nie ich trzeba szukać, tylko organizatorów – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem eksperta prokuratura nie traktuje tych informacji poważnie. – Na ostatnim spotkaniu z prokuratorami zachowywali się, jakby wierzyli, że to Piotr P. jest winien wyprowadzki pieniędzy. Jakby nie przyjmowali do wiadomości, że stoją za tym ludzie, którzy tak naprawdę wyprowadzili te środki. Operacja Wołomin jest zabezpieczana wyżej – wskazywał przedstawiciel Stowarzyszenia.

Jak podkreślał przedstawiciel stowarzyszenia, 800 poszkodowanych walczy w imieniu całego społeczeństwa o wyjaśnienie afery. – Byśmy nie budowali „dobrej zmiany” na służbach i nierozliczeniu afer finansowych. To marnotrawienie społecznego zapału do zmian. Zdarzają się w tej aferze rzeczy nadzwyczajne – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Tylko ogromna polityczna wola, tylko polityczne rozwiązania mogą spowodować, że ta afera zostanie w końcu wyjaśniona, skonstatował prowadzący program Wojciech Surmacz, który prowadził audycję absolutnie pro bono i ma nadzieję, że Polskie Radio 24 utrzyma informowanie na bieżąco słuchaczy o tym co się dzieje w sprawie SKOK Wołomin.

Czy zmiana pracy i awans red. Wojciecha Surmacza to jakiś kazus?
Do usłyszenia, mamy nadzieję.

Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

https://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/1979770,Afera-SKOK-Wolomin-Operacja-zabezpieczana-wyzej

 

28.12.2017  Kulisy spraw – „Nieprawidłowości przy procedurze upadłości SKOK-u Wołomin”

Dlaczego nie ma decyzji politycznej, by bank kupił pozostały majątek SKOK Wołomin?
Jak wyliczono wartość pozostałego majątku po SKOK Wołomin, by mafia kupiła „swoje kredyty”?

Rozmowa w audycji Kulisy Spraw to kontynuacja zeszłotygodniowej audycji w sprawie poszkodowanych w aferze związanej ze SKOK Wołomin. Program dotyczył kontrowersji wokół oszacowania zabezpieczeń hipotecznych kredytów SKOK-u Wołomin, wartych ponad 3,5 miliarda złotych. Sędzia-komisarz Małgorzata Brzozowska prowadząca upadłość, na wniosek syndyka, ogłosiła w prasie, że oszacowanie ostatecznie zakończono i dała stronom postępowania 7 dni (tuż przed świętami) na zgłaszanie ewentualnych zastrzeżeń.

Firma BEST z Gdyni dokonująca wyceny nieruchomości zaniżyła ewidentnie wartość portfela kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach. 540 milionów złotych – suma wycen nieruchomości operatów, 300 mln zł po uwzględnieniu hipotek i ostatecznie 72 miliony ceny portfela dla nabywcy.

Jak podkreślał Marcin Karliński, ogromne kwoty były wyłudzone, przy marginalnej wiedzy po stronie społecznej. – Polskie Radio to jedyny kanał dotarcia do opinii publicznej w tej sprawie. Inne media (poza TV Trwam, Radiem Maryja, Radiem Wnet i niezależnymi publicystami) nie interesują się tematem, ale to normalne, ponieważ trwające trzy lata postępowanie upadłościowe jest w stanie zmęczyć każdego. Cena jest szokująca, zdziwiła nawet prokuratora Janusza Grzyba (Prokuratura Krajowa), który nadzoruje postępowania karne. Umowa na wycenę SKOK-u była przygotowana w sposób nierzetelny – mówił przedstawiciel poszkodowanych.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wycena jest wyraźnie skrojona pod potrzeby postępowania upadłościowego SKOK-u. – Ta cena jest raptem o 400 tysięcy niższa niż wierzytelności deponentów prywatnych. Z przyczyn ekonomicznych przetarg nie dojdzie do skutku, ponieważ wygenerowano ujemną wartość firmy. Wszyscy wiedzą, że SKOK Wołomin to czarna dziura, ale nie rusza się tego tematu z powodów politycznych – mówił Karliński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

https://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/1972062,Nieprawidlowosci-przy-procedurze-upadlosci-SKOKu-Wolomin

 

21.12.2017  Kulisy spraw – „O upadłości SKOK Wołomin”
– wymuszone spotkanie i przesłuchania członków Stowarzyszenia przez prok. Janusza Grzyba na przykręcanych do podłogi krzesłach w Prokuraturze Krajowej
– obniżenie wyceny majątku SKOK Wołomin przez grupę przestępczą – z 550 mln złotych (oszacowanie przez Instytut Zarządzania i Inwestycji Uniwersytetu Szczecińskiego) do 72 mln złotych (firma windykacyjna BEST S.A.  Gdynia/Elbląg)
– Bankowy Fundusz Gwarancyjny dąży do obniżenia wyceny majątku SKOK Wołomin, czyli działa na własną… niekorzyść
Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

https://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/1967090,Kulisy-Spraw-O-upadlosci-SKOKu-Wolomin

 

 

14.11.2017  Temat dnia/Gość PR24 – Witold Gadowski: „Przestępstwo doskonałe – jest morderstwo, nie ma trupa”.

 

07.11.2017  Polityka – „Osoby, które zarządzały Skokiem Wołomin to były osoby publiczne, z każdej strony sceny politycznej” O śledztwie mówił gość Polskiego Radia 24 dziennikarz śledczy Piotr Nisztor z którym Stowarzyszenie Św. Michała pozostaje w stałym kontakcie.
– Zdaniem Piotra Nisztora to jedna z największych gospodarczych afer. – Nieoficjalnie mówi się nawet o 5 mld zł, które mogły być wyprowadzone ze Skoku Wołomin poprzez fikcyjne kredyty, wyłudzane na tzw. „słupy”. Mówi się również o przepraniu brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstw jak nielegalny hazard czy oszustwa vatowskie – powiedział dziennikarz.
– To właśnie Piotr P. miał wpaść na pomysł, jak wykorzystać SKOK Wołomin do wyłudzania gigantycznych pieniędzy – tłumaczył Nisztor. – Nie jest on jednak jedyną osobą, która ma swój rodowód w WSI, zaangażowanych w ten proceder. Znajdują się nazwiska kilku innych pułkowników WSI, to są bardzo znane nazwiska, które brały też udział w innych aferach. Ponadto znaleźć można wielu innych prawników czy biznesmenów – zaznaczył gość audycji.
Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

https://www.polskieradio.pl/130/2792/Artykul/1914358,Stoleczna-prokuratura-136-podejrzanych-ws-SKOK-Wolomin

 

02.11.2017  Kulisy spraw – „Afery SKOK Wołomin nie da się oczyścić bez reformy wymiaru sprawiedliwości; reformy tu i teraz, obejmującej ludzi, którzy to robią w tej chwili”
– Organizatorzy afery SKOK Wołomin wiedzieli już 6 lat temu – w fazie wyłudzeń i w fazie prania pieniędzy – że ta operacja będzie zabezpieczana na najwyższym szczeblu. Nie był to dar jasnowidzenia, ale bardzo mocno ustawiona sytuacja.
– Postępowanie upadłościowe toczy się torem, jaki przewidzieli sprawcy w 2011 roku. Nie było możliwości zmiany tego toru i za czasów PO, i za czasów PiS-u. Wszystko przebiega tak, jak zaplanowali wykonawcy i pomysłodawcy tego procederu.
Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

https://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/1908687,Afery-SKOK-Wolomin-nie-da-sie-oczyscic-bez-reformy-wymiaru-sprawiedliwosci

 

26.10.2017  Kulisy spraw – „Grupy przestępczo-biznesowe działały pod kuratelą państwa”
– Wyłudzenia kredytów w SKOK Wołomin nie miały miejsca tylko w latach 2013-2014, ten proceder rozwijał się od 2002 roku. To nie jest tak, że grupy przestępczo-biznesowe działały w oderwaniu od państwa. Wyłudzenie pieniędzy ze SKOK Wołomin było możliwe dzięki swojego rodzajowi parasolowi ochronnemu. To wszystko działo się pod nadzorem Kasy Krajowej, a później także Komisji Nadzoru Finansowego. Przerzucanie się odpowiedzialnością to „bajka dla ludu”.
Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

https://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/1901044,Gosc-PR24-o-SKOK-Wolomin-grupy-przestepczobiznesowe-dzialaly-pod-kuratela-panstwa

 

22.08.2017  Temat dnia/Gość PR 24 – Afera SKOK Wołomin „Winnymi afery robi się okradzionych”
To nie Skarb Państwa, ale ludzie stracili pieniądze. W ciągu lat 2014-2015 wyprowadzono z konta BFG 6 miliardów złotych. Fakt, że wyczyszczono konto Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oznacza, że ludzie stracili pieniądze, które wpłacali. Ten fundusz powstał ze składek klientów banków na wypadek turbulencji na rynkach finansowych i braku płynności banków.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania, która miała jeszcze rozmawiać z posłem Jackiem Sasinem przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych, ale ostatecznie do rozmowy w kwestii SKOK Wołomin nie doszło…  Zresztą nie ma się co dziwić analizując „odbyte” posiedzenia tej komisji i działania polityków, a raczej ich brak, w tej sprawie. Suweren ich wybrał, a oni wolą prywatę zamiast odzyskać te miliardy złotych, które są zainwestowane nie przez anonimowych słupów, tylko konkretne osoby m.in. w te nieruchomości, którymi zajmować winna się komisja podwładnego ministra Ziobry – posła Patryka Jakiego…

https://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/1826389,Afera-SKOK-Wolomin-Winnymi-afery-robi-sie-okradzionych

 

25.05.2017  Kulisy spraw – „SKOK Wołomin to nie tylko WSI”
Tego typu afera nie miała miejsca wcześniej w Polsce. Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

http://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/1769519,Kulisy-Spraw-SKOK-Wolomin-to-nie-tylko-WSI

 

20.04.2017  Kulisy spraw – „SKOK Wołomin: afery finansowa, nowe fakty”
O aferze mówił przedstawiciel Stowarzyszenia. Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

http://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/1755130,SKOK-Wolomin-afera-finansowa-nowe-fakty

 

07.03.2017  Debata poranka – „SKOK Wołomin – kolejna odsłona afery”
O aferze SKOK Wołomin rozmawiali: Marcin Karliński (Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Janusz Szewczak (poseł PiS).  Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

część 1

 

część 2

http://www.polskieradio.pl/130/4503/Artykul/1736330,SKOK-Wolomin-kolejna-odslona-afery

 

07.03.2017  Kulisy spraw – Afera SKOK Wołomin. „Zbrodnia bankowa doskonała”
O aferze mówił przedstawiciel Stowarzyszenia. Gospodarzem audycji był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

http://www.polskieradio.pl/130/5561/Artykul/1736548,Afera-SKOK-Wolomin-Zbrodnia-bankowa-doskonala

 

26.01.2017  Podsumowanie dnia
Nasz komentarz do nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych  poświęconego aferze postępowania upadłościowego SKOK Wołomin

http://www.polskieradio.pl/130/5934/Artykul/1720561,Podsumowanie-Dnia-przeglad-ministerstw-i-sprawa-SKOK-Wolomin